Като част от цялостната визия на един уеб дизайн е цветовата гама. Не е без значение визуалната красота, с която можем да впечатлим аудиторията. Каквито и други екстри да има сайтът ни, ако подборът от цветове не грабва вниманието и не ориентира лесно, обратният ефект е неизбежен.
Какво е внушението на различните цветове?
Психологията на цветовете изучава цветовете като определящи за човешкото поведение. Това се отнася и за цветовата гама на уеб дизайна.
Син цвят
Синият цвят се свързва с лоялност и внушава доверие. Подходящ цвят е за изработка на сайт, свързан със здравеопазване, дентални, научни, държавни, юридически и комунални услуги. Понеже ограничава апетита, да не се използва при съдържание, свързано с храни. Много наситеното синьо придава студена визия.
Червен цвят
Това е цветът на силата, живота и любовта. Пасва добре за реклама на храна, мода, спорт, спешни услуги, развлечения и здравеопазване, но не и за луксозни стоки, природа или професионални уеб услуги.
Жълт цвят
Свързва се с щастие, веселие и оптимизъм. Светлите му нюанси можем да използваме за внушаване на по-спокойно щастливо усещане, както и за привличане на внимание към текст и бутони за действие. Когато си поръчваме изработка на сайт трябва да внимаваме с жълтото, защото натоварва очите и ако се използва твърде много, отблъсква.
Оранжев цвят
Той е енергичен, асоциира се със забавление, енергия и топлина. Можем да го използваме за призив към действие, въздейства добре при електронната търговия, автомобилостроенето,технологии, забавления, храна и грижа за деца. Става дразнещ, ако прекалим с него.
Зелен цвят
Зеленото се свързва с растеж, здраве, пари, плодородие и е най-приятен за окото. Може да се използва за релаксиращ ефект или пък за ново начало. Подходящ е за науката, туризма, медицината, околната среда и др.
Как да въздействаме с цветовете на дизайна?
Ако става въпрос за електронна търговия, много важно е онлайн продуктите да са цветово издържани, за да се продават повече.
Някои стратегии ще ни бъдат от голяма полза, за да постигнем положителен ефект с подбора на цветове:
1.Задълбочено проучване на факторите, които влияят върху индивидуалните възприятия на един и същ цвят.
Например тъмнолилавият цвят често създава усещане за разкош и лукс, а светлият нюанс се асоциира с женственост. Освен това лилавият цвят е любим на жените, но не и на мъжете.
2.Съсредоточаване върху нашия бранд – марка, цветове на лого, история, послание и т.н.
Можем да експериментираме и да освежим сайта си в по-тъмни или по-светли нюанси.
3.Постигане на хармония на цветовете – добър контраст между текст и изображения, по-малко различни цветове на едно място, цветна симбиоза и др.
4.Точна и вярна преценка къде цветът играе важна роля, а това са поп-ъп прозорците, очертанията и границите, заглавията, нюанси на задния фон, бутони, основни изображения на началната страница.
Има ли правила при избора на цветове за изработка на сайт?
Има две основни правила за правилен избор на цветове:
– да са съобразени с цветовете на логото;
– да са съобразени с бранша на съответната компания или бранд, с вида и количеството информация на сайта и с внушенията, които целим.
Обикновено разграничаваме 3 типа цветове във всеки уеб сайт:
– бял или бледосив фон на текстовете, особено за мобилни устройства;
– основен акцентиращ цвят – 1 или 2 цвята, които обикновено повтарят основния цвят на логото и обикновено са за бутони, линкове, иконки и др.
– допълнителен акцентиращ цвят – по-светъл или по-тъмен нюанс на основни, както и такъв, който се съчетава добре с него в общия дизайн.
За да предоставим възможно най-добра информация за нашия бизнес чрез открояващ се онлайн магазин, фирмен сайт или блог, цветовата гама ще допринесе до голяма степен за това.